Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

FAHÉJFA
(kínaiul: gui)

Az ókori kínai mitológiában fahéjfa állt a Holdpalota udvarán. Egy legenda szerint valaki minden éjjel megpróbálja kivágni, ám az reggelre mindannyiszor visszanő. A fahéjfa virága a 8. holdhónap jelképvirágának számít.

 

Fahéj - Cinnamomum verum

A babérfélék (Lauraceae) családjába tartozik. Srí Lankán (Ceylonban) honos melegégövi növény. Ma már a trópusokon sokfelé megtalálható. Bokor vagy kis termetű fává fejlődik. Levelei széles-lándzsásak, három fő erük jellegzetes, örökzöldek. Apró, fehéres virágai a levelek hónaljában kis virágzatokban nyílnak. Fiatal ágainak kérge vagy annak őrleménye a fűszer. A rendszeresen vágott növények sűrű bokrot nevelnek. Az esőben vágott ágakról hosszanti bevágással könnyen lehántható a kéreg. A levágott kérget meleg párás helyen egy napig fermentálják, majd eltávolítják a külső kérget és szárítják. Ezalatt alakul ki a jól ismert fahéjbarna szín. Az így elkészített kéreg erős illatú, őrleménye a jól ismert fűszer, a fűszerkeverékek egyik alapanyaga. A belőle kivont cinnamonolajat a gyógyászatban is használják. Trópusi, melegigényes növény. Magvetéssel szaporítható.