Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Dulkadir

Dulkadir, türkmén dinasztia 1337 és 1552 között; tagjai Anatólia keleti részén, az Elbistan-Maraş-Malatya vidéki emirátusban uralkodtak. Ezek a területek álltak az Oszmán Birodalom és a szíriai mamlúkok vetélkedésének középpontjában.

Az uralkodóházat Karaca, a bozok türkmének vezetője alapította, akit 1337-ben náíbként (helyettesként) elismert a mamlúk szultán, de aztán fiaival együtt egy szultánellenes felkelésben legyőzték és meggyilkolták. 1399-ben I. Bajazid török szultán a mamlúk befolyás ellenére uralkodóként beiktatta Dulkadir Mehmedet, aki igyekezett békés kapcsolatokat fenntartani mindkét hatalommal.

Az 1450 után felerősödő török-szíriai vetélkedés dinasztikus küzdelmekhez vezetett, és a Dulkadirok vezetői sűrűn váltogatták egymást. Amikor Alit, az utolsó Dulkadir-fejedelmet 1522-ben a nagyvezíre megbuktatta, az emirátust az Oszmán Birodalomhoz csatolták. A Dulkadir-család török vazallus lett, és tagjait magas tisztségekbe nevezték ki.