Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Dószt Mohammad

Dószt Mohammad Kán (szül. 1793. Afganisztán - megh. 1863. jún. 9. Herát), Afganisztán uralkodója 1826-tól, a Bárakzai-dinasztia alapítója; megőrizte az afgán függetlenséget abban az időben, amikor az ország a brit-orosz politikai vetélkedés egyik gyújtópontja volt.

Pájenda Kánnak, a Bárakzai-nemzetség főnökének volt az egyik fia, 1816-ban a nemzetség fellázadt Mahmúd Sáh afgán uralkodó ellen, mert az megölette főminiszterét, aki ugyancsak Bárakzai volt. Nyolcévi polgárháború után a nemzetség diadalmaskodott. Dószt Mohammad, aki rokonai közül a legnagyobb hatalmat összpontosította kezében, 1826-ban elfoglalta a trónt. Kénytelen volt egyensúlyozni az afganisztáni befolyásért vetélkedő két nagyhatalom, Nagy-Britannia és Oroszország között. Igyekezett visszaszerezni a területet, amely a polgárháborúban kicsúszott központi kormányzat ellenőrzése alól. A britek, érzékelvén, hogy az uralkodó ellenséges irántuk, vagy képtelen ellenállni az orosz behatolásának, megpróbáltak közvetlen szerephez jutni az afgán belügyekben. Először sikertelen tárgyalásokat folytattak Dószt Mohammaddal, majd a száműzött afgán uralkodónak, Sodzsá Sáhnak nyújtottak katonai támogatást, akit 1839-ben, Kabulban brit katonák segítségével akartak trónra ültetni; ez robbantotta ki az első angol-afgán háborút (1839-42). Dószt Mohammad, miután családját elfogták, 1840-ben megadta magát az angoloknak.

Sodzsá és a brit erők kabuli helyzete mégis gyorsan romlott. Sodzsát egy lázadásban megölték, a brit katonákat lemészárolták, amikor ki akartak vonulni a városból. Miután a britek 1843-ban elhagyták Afganisztánt, Dószt Mohammad visszafoglalta a trónt, majd nem is minden eredmény nélkül próbálta uralma alá vonni az ország távolabb fekvő területeit. Sikerült kiegyeznie a britekkel, akikkel 1855-ben és 1857-ben barátsági szerződést kötött. 1863 júniusában katonái, akiket veje vezetett, elfoglalták Herát városát; Dószt Mohammad ott hunyt el néhány nap múlva.