Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Dorgon, 1612-1650

Dorgon, más néven Chengzong (szül. 1612. nov. 17. Jenden, Mandzsúria - megh. 1650. dec. 31. Harahotun), a mandzsu nép hercege; mint az első Ching-császár, Shun-chih (ur. 1644-61) régense, kulcsszerepet játszott a Ching(mandzsu)-dinasztia megalapításában.

A mandzsu államalapító, Nurhacsi tizenhat fia közül a tizennegyedik volt. Nurhacsi 1616-ban kikiáltotta magát Kína császárává, de 1626-ban meghalt, mielőtt érvényesítette volna jogát a trónra. Utódának, Abahainak (Nurhacsi nyolcadik fiának) uralma alatt Dorgon megkapta a császári herceg címet, majd miután kitüntette magát a csahar mongolok ellen 1628-ban kezdődött háborúkban, első osztályú herceggé emelték. Amikor Abahai 1638 és 1639 között hadjáratot indított Kína leigázására, Dorgon vezette annak a két hadseregének az egyikét, amelyek a Nagy Falat áttörve 40 várost fosztottak ki Hopej és Santung tartományban. Részt vett Sung-shan és Chin-chou városának elfoglalásában is, nagymértékben kiterjesztve a mandzsuk fennhatóságát.

Amikor Abahai 1643-ban meghalt, Dorgont választották meg utódjának, ő azonban - állítólag a halott császár iránti hűségére hivatkozva - elhárította a megtiszteltetést, és inkább vállalta, hogy a nála idősebb Dzsirgalang herceggel együtt ő lesz a gyámja Abahai fiának, az 5 éves Fu-linnek. A krónikások magasztalják Dorgon szigorú erkölcsi elveit; például amikor megtudta, hogy két herceg összeesküvést sző, mert őt szánják a császári trónra, kivégeztette őket.
Amikor 1644 áprilisában Li Tzu-cheng kínai lázadó csapatai elfoglalták Pekinget, Kína fővárosát, ahol akkor a Ming-dinasztia uralkodott, Dorgon - hallgatva egy kínai tanácsadóra - hadsereget vezetett Kínába. Egykori legfőbb ellensége, Wu San-kuei kínai hadvezér inkább szövetkezett vele, nehogy Li Tzu-cheng saját dinasztiát alapíthasson. Az egyesített hadsereg döntő vereséget mért Li Tzu-cheng csapataira. Dorgon 1644 júliusában bevonult Pekingbe, de az utolsó Ming-császár már áprilisban felakasztotta magát. Dorgon előbb Li Tzu-cheng menekülő csapatait üldözte, majd uralma megszilárdítására fordította figyelmét. Bölcsen igénybe vette több jeles kínai szakértő segítségét. Pekinget tette fővárosává, sok kínai szokást átvett, és megvetette a kínai mandzsu uralom alapjait.

A gyermek Fu-lin 1644. október 19-én vonult be Pekingbe. Tizenegy nappal később Shun-chih néven kikiáltották a Ching-dinasztia első császárának. 1644-ben Dorgon leigázta Senhszi, Honan és Santung tartományt; 1645-ben Csiangszu, Csianghszi, Hopej, valamint Csö-csiang egy része következett, majd 1646-ban Szecsuan és Fucsien. A lázadó Ming-csapatokat visszaszorították az ország délnyugati részébe. Dorgon elfojtotta a belső-ázsiai mongol törzsek lázadásait is.

Átvette kínai elődei fejlett közigazgatási rendszerét, újra alkalmazta a kínai szakembereket, új tisztviselőket toborzott a kiválasztás és vizsgáztatás bevált módszerével. Adam Schall von Bell német jezsuita misszionárius volt az udvari matematikusa, a Császári Csillagászati Testület feje és ágyúöntési tanácsadója. Mindezek az intézkedések - az erőszakos földkisajátítások és a mandzsu szokások, például a varkocs bevezetése ellenére - hozzájárultak az új dinasztia kedvező fogadtatásához.

Dorgon lefokozta Dzsirgalangot helyettes régensherceggé, és 1644-től egyre több hatalmat összpontosított saját kezében, sőt attól sem riadt vissza, hogy megalázza a császári hercegeket, akik szembefordultak vele. 1648-ban megkapta a császári atya régens címet és személyesen vezetett hadjáratot Sanhsziba egy lázadó kínai hadvezér ellen. Maga tervezte meg a palotákat, amelyet Jeholban (ma Cheng-te) akart felépíttetni. Itt akarta tölteni hátralevő éveit, mint feudális nagyúr, de 1650. december 31-én meghalt egy vadászaton. Halála után császárrá kiáltották ki, és a Cheng-Tsung titulust kapta.

Dorgon hirtelen halála zűrzavart és felbolydulást keltett a birodalomban. Minthogy nem volt fiú örököse, zavargások törtek ki. Egykori ellenségei jutottak hatalomra, akik kierőszakoltak egy császári rendeletet, mely 1651 márciusában bitorlónak bélyegezte Dorgont. Halála után megfosztották hercegi és egyéb rangjaitól; semmisnek tekintették a császári házhoz fűződő kapcsolatát. Csupán 1773 után rehabilitálták, amikor Chien-lung császár elismerte Dorgon érdemeit az új dinasztia megalapításában, és helyreállíttatta elhanyagolt sírját.