Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Csandélá

Csandélá, más írásmóddal CSÁNDÉL, gond (dravida nyelvű közép-indiai népcsoport) eredetű rádzsput nemzetség; a IX. századtól a XI. század végéig Budelkhandban, Észak- és Közép-India határán uralkodott, és harcba szállt az első muszlim hódítókkal.
A Csandélák birodalma a Dzsamná folyamtól a Szaugor vidékig és a Dhaszán folyótól a Vindhja-hegységig terjedt, fontosabb erődítményei Kálindzsarban, Khandzsuráhóban, Mahóbában és Adzsaigarhban álltak. 1001-ben Nanda vagy Ganda csandéla-király a lahore-i Dzsajpálhoz csatalkozva ütközött meg a muszlim betolakodókkal, és Mahmud Ghazní szultántól Pésávar (Peshawar) közelében megsemmisítő vereséget szenvedett.
A Csandélák 1023-ban elvesztették Kálindzsart, amely attól kezdve állandó vetekedés tárgya lett a hinduk és a muszlimok között. 1082-től Adzsmír vazallusaivá váltak, hatalmuk végül a Bundélá nemzetségre szállt.